Molekylær Medicinsk Afdeling

Molekylær Medicinsk Afdeling

Hvem er vi?

Molekylær Medicinsk Afdeling (MOMA) på Aarhus Universitetshospital blev etableret i marts 2009 i Science Center Skejby.
Det tidligere Molekylær Diagnostisk Laboratorium (MDL), grundlagt i 1997, flyttede ud fra Klinisk Biokemisk Afdeling, Skejby og blev en selvstændig afdeling.
I marts 2018 blev MOMA fusioneret med Blodprøver og Biokemi på AUH, hvor MOMA fortsætter som selvstændig enhed (sektion) men med fælles ledelse. Fra januar 2020 bliver MOMA igen en selvstandig afdeling med egen ledelse på Aarhus Universitetshospital.

Afdelingen har to hovedfunktioner:

MOMA er hjemsted for store forskningscentre og core-centre.

Andre hjemmesider

 

Se venligst vores andre hjemmesider for yderlige information.

Afdelingen

 

Molekylær Medicinsk Afdeling (MOMA)

Medarbejdere

Sektionsledelse (AUH)


Speciallæge, MD
Ole Halfdan Larsen
tel. +45 7845 5300
E-Mail: ohl@clin.au.dk

Molekylærbiolog, PhD
Mette Christiansen
tel. +45 7845 5302
Email: mette.christiansen@clin.au.dk

Afdelingsbioanalytiker
Lone Andersen
tel. +45 7845 5385
E-Mail: lone.andersen@clin.au.dk

Forskningsledelse (AU)

Tarmkræft:

professor, PhD
Claus Lindbjerg Andersen
tel. +45 7845 5319
E-mail: cla@clin.au.dk

Blærekræft:

professor, PhD
Lars Dyrskjøt
tel. +45 7845 5320
E-mail: lars@clin.au.dk

Prostatakræft:

professor, PhD
Karina Dalsgaard Sørensen
tel. +45 7845 5316
E-mail: kdso@clin.au.dk

Bioinformatik:

professor, PhD
Jakob Skou Pedersen
tel. +45 7845 5360
E-mail: jakob.skou@clin.au.dk

lektor, PhD
Søren Besenbacher
tel. +45 7845 5366
E-mail: besenbacher@clin.au.dk

lektor, PhD
Nicolai Birkbak
tel. +45 7845 5347
E-mail: nbirkbak@clin.au.dk

Medicinske sygdomme:

professor, Dr.med. PhD
Claus Højberg Gravholt
tel. +45 7845 5326
E-mail: claus.gravholt@clin.au.dk

 

Praktisk Information

Postadresse
MOMA, Aarhus Universitetshospital
Palle Juul-Jensens Boulevard 99
8200 Aarhus N

Besøgsadresse
MOMA, Aarhus Universitetshospital
Science Center Skejby
Brendstrupgårdsvej 21A, 2.sal
8200 Aarhus N

Kontakt
Sekretariat: tel. 7845 5310
Laboratorium: tel. 7845 5330
Fax: 8678 2108
Email: MolekylaerMedicinskAfdeling@auh.rm.dk

Find os på kort

EAN
Hospital: 5798 002769 623
Aarhus Universitet: 5798 000419 124

Publikationer 2019 (peer-reviewed artikler)

Publikationer før 2019 (peer-reviewed artikler)